Правоохоронні органи продовжують викривати корупційні схеми у лісовій галузі, які завдають значних збитків державному бюджету. Черговим епізодом стали дії керівників агролісгоспів на Сумщині, які спричинили мільйонні втрати для країни.
Нещодавно ДБР заявило про завершення досудового розслідування щодо 7 керівників агролісгоспів Сумщини. За версією слідства, договори купівлі-продажу укладались напряму за заниженими цінами з певними підприємцями. На продаж йшли в основному цінні породи дерев. Через це держава недоотримала майже 11 млн грн.
Наразі ж низка так званих активістів під прикриттям ініціювала так звану реформу торговельних схем в лісгоспах за принципом оферти.
Так, на пресконференції у Києві 22 січня на підтримку оферти у групі таких псевдоактивістів журналісти встановили такого собі Даніїла Маландія (очільник ГО Open Forest і бізнесмен).
Складається враження, що фактично пропонується масштабування практики сумських лісівників за “прямими договорами” оферти на рівні всієї країни в усіх регіонах. Тобто, масштаб корупційних зловживань і шкоди для бюджету може сягати мільярдів гривень. Втім, саме оферту і захищає наразі Маландій.
— Ви взагалі невірно розумієте позицію стосовно оферти… Оферта — публічна пропозиція лісокористувача (продавця). Тобто це за ним крок, його ініціатива [продавати деревину] невизначеному колу суб’єктів (або визначеному), якщо це буде оферта. І він має акцептувати за цією ціною, або не приймати. Не вважаю, що це якась панацея. По відношенню до сьогоднішньої системи квазібіржевої торгівлі оферта — реакція бізнесу на якусь гарантію працювати далі, — сказав Маландій.
Він також підтвердив, що на сьогодні продовжує займатися бізнесом у сфері торгівлі деревиною, але нібито не підтримує оферту. Проте, як випливає з його слів, комусь треба “працювати далі”.
Нагадаємо, раніше прізвище Маландія фігурувало у низці гучних корупційних скандалів з дерибаном лісу на Сумщині.
Так, за даними порталу розслідувань CorruptUA, вже тривалий час на Сумщині діє злочинне угрупування, до якого входив серед інших Маландій як голова біржового комітету Сумської ресурсної біржі та засновник однойменних компаній “УТЕСистем”, “Утесистем+”, “Утесистрейд”.
Розслідувачі викрили схему, яка тривалий час функціонувала та дозволяла злочинній групі збагачуватись за рахунок завдання збитків місцевим лісгоспам. Схему на Сумщині фігуранти відкатали просто: на аукціони допускалися лише обрані компанії (чи за окрему неофіційну плату, чи інколи із гарантійним забезпеченням у 100% від початкової вартості лоту).
Ще до старту аукціону учасники вже розподіляли цінну деревину за сумнівно низькими цінами. Причому, за оцінками антикорупціонерів та ЗМІ, різниця між реально ринковою вартістю лісу та його фактичним деребаном на таких фейкових торгах могла надходити саме Маландію та його спільникам.
За підрахунками експертного середовища та силовиків, через подібний “схематоз” лісгоспи Сумської обл. отримували збиток від 50 до 70 млн грн щорічно.
Як відомо, оферта — прямий договір, коли деревину розподіляють між покупцями фактично в ручному режимі (що й відкриває вікно для корупції). Якщо минулого року якесь підприємство купувало деревину, то цьогоріч воно може претендувати на 75% від минулорічного обʼєму. Але за цінами, які визначаються в ручному режимі.
Однак якщо з’являється новостворена фірма чи компанія з великими інвестиціями (у тому числі й іноземними — що зараз важливо для України), то це, за оцінками, є чистим зниженням конкуренції. Тобто підігравання внутрішнім схемникам та корупціонерам на рівні лісгоспів і своїх кишенькових фірм.
The post Розслідування корупції в лісовій галузі: держава втратила 11 мільйонів гривень first appeared on НЕНЬКА ІНФО.