Росія відмовляється повертати тіла 65 українських військовополонених, які, за її словами, загинули під час збиття минулого тижня російського військово-транспортного літака Іл-76 біля прикордонного з Росією міста Бєлгорода, повідомив представник військової розвідки України Андрій Юсов. Але прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков заявив, що адміністрація президента не отримувала такого запиту від України. Це частина жахливої боротьби за те, що сталося під час авіакатастрофи 24 січня, хто загинув і хто несе відповідальність.
Росія намагається покласти провину на Київ, стверджуючи, що транспортний літак збила Україна зенітно-ракетними комплексами Patriot американського виробництва. Україна не підтверджує і не спростовує, що збила літак. У Міноборони Росії назвали те, що сталося терактом і звинуватили, що Київ заздалегідь знав про те, що полонених збираються відправити на обмін військовополоненими, але Україна збила літак, щоб заплямувати Москву.
Росія скликала засідання Ради безпеки ООН 25 січня, заявивши, що Київ вчинив теракт із застосуванням західної зброї. Однак ООН заявила, що не в змозі перевірити ці повідомлення або обставини катастрофи. «Очевидним є те, що інцидент стався в контексті вторгнення Росії в Україну та війни, що триває. Щоб уникнути подальшої ескалації, ми закликаємо всіх зацікавлених осіб утримуватися від дій, риторики або звинувачень, які можуть ще більше розпалити і без того небезпечний конфлікт», – заявила під час зустрічі заступник Генерального секретаря ООН Розмарі ДіКарло. У Києві заявляють, що Іл-76 був законною ціллю, оскільки на таких літаках часто літають ракети та інша зброя, яка буде використана проти України. Президент України Володимир Зеленський зажадав міжнародного розслідування катастрофи. Після цього Київ підтвердив, що обмін полоненими дійсно планувався. Український уряд також заявляє, що не повідомляв про те, що на борту літака були полонені. Досі залишаються великі питання щодо того, хто саме був у літаку, який був знятий, коли він впав у вогняну катастрофу під Бєлгородом. За словами Юсова, в бєлгородський морг доставили лише п’ять тіл. Українським журналістам вдалося підтвердити, що щонайменше троє з них були російськими членами екіпажу. Росія оприлюднила список імен імовірно загиблих, а Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими України підтвердив, що опублікований Росією список із 65 військовополонених є фактичним планом обміну на цей день.
Але дії Кремля після катастрофи викликають у Києва підозру, що Росія бреше. “Росія одразу заявила, що не допустить міжнародних експертів до розслідування катастрофи Іл-76М. Однак Україна застосує всі інструменти, щоб з’ясувати справжні причини того, що сталося, а також з’ясувати, хто або що перевозився в цьому літаку”, – сказав він.
Заступник голови СБУ Сергій Андрущенко додав, що Україні потрібно більше часу для збору доказів через свої джерела в Росії. Слідчий комітет Росії опублікував відео з місця катастрофи, де на одному фрагменті тіла видно татуювання, стверджуючи, що це доказ того, що на борту були військовополонені, оскільки подібні татуювання часто можна побачити на бійцях українського батальйону «Азов».
«Серед речових доказів, які вже долучені до матеріалів кримінального провадження, також є документи загиблих під час катастрофи українських військовослужбовців, що підтверджують їх особи», – повідомили в Слідчому комітеті Росії.
Проте родичі українських військовополонених, імена яких були у списку, не впізнали татуювання своїх близьких на відеоматеріалах, йдеться у повідомленні координаційного штабу. Аварія сталася за кілька днів до масштабного обміну полоненими. 31 січня Україна і Росія обмінялися військовополоненими, Київ повернув 207, Росія – 195 військових. Юсов повідомив, що серед них немає 65 військовополонених зі списку 24 січня. Оскільки Кремль відмовляється повертати їхні тіла, Україна досі вважає їх «у полоні».
Україна стикається з важливим випробуванням, коли Росія відмовляється повертати тіла 65 українських військовополонених, загиблих в авіакатастрофі. Російська сторона використовує різні твердження, спрямовані на звинувачення України у збитті літака, тим самим намагаючись зсунути провину. Кремль відмовляється допустити міжнародних експертів до розслідування, що підсилює підозри щодо справжності російських тверджень. Україна активно працює над збором доказів через свої джерела в Росії та підкреслює необхідність міжнародного розслідування події. Очевидно, що цей інцидент відбувається на фоні триваючої війни та спроб Росії маніпулювати подіями для своєї вигоди.